
Родовід козаків Кролевець. Особливості генеалогії позашлюбних дітей

Авторська стаття генеалога Наталії Гончар про результати досить нестандратного дослідження, в якому довелось приймати нестандартні рішення.
Пошуки в Бердянському повіті
На перший погляд, дослідження здавалося простим. Потрібно було відшукати предків певної Олександри Семенівни Кролевець, яка народилася у м. Великому Токмаку Запорізької області близько 1930 року.
В родині були сумніви щодо факту народження її батька, Семена Тимофійовича, у Великому Токмаку, тому першочергово треба було з’ясувати це питання.
Отже, в Національному банку репресованих було виявилено запис про Кролевця Семена Тимофійовича, 1904 р.н., місцем народження якого вказано м. Верхній Токмак.
У містечку Верхній Токмак Бердянського повіту діяла Архангело-Михайлівська церква. Були переглянуті метричні книги за 1902, 1904 та 1905 рр., проте запис про народження Семена Тимофійовича виявлено не було. Також не виявлено записів про інших носіїв прізвища Кролевець, що напочатку загнало нас в “глухий кут”.
Оскільки дочка Семена Тимофійовича – вищезгадана Олександра, народилася в м. Великий Токмак, було вирішено також переглянути метричні книги цього населеного пункту за початок ХХ ст. з метою знайти запис про народження Семена Тимофійовича там, паралельно зафіксувавши потенційні записи про інших носіїв прізвища.
У м. Великий Токмак на початку ХХ ст. діяли чотири православні церкви: Вознесенська, Сергіївська, Успіння Пресвятої Богородиці та Троїцька. Та результат виявився також негативним: запис про народження Семена Тимофійовича в метричних книгах за 1904 р. не виявлено, як і записи про інших носіїв прізвища Кролевець.
Однак перегляд метричних книг ми все ж продовжили, що дало певний результат – у метричних книгах Троїцької церкви м. Великий Токмак було виявлено записи про деякого Тимофія Кролевця, можливого батька досліджуваного Семена Тимофійовича, з яких з’ясувалося наступне:
- батька Тимофія Кролевець звали Іван;
- повне ім’я дружини Тимофія Івановича – Агафія Федорівна;
- стан селянський, приписані до Полтавської губернії Золотоніського повіту Васютинської волості села Васютинці;
- Тимофій і Агафія православного віросповідання;
- 1907 р. у подружжя народилася дочка Анна;
- 1909 р. у подружжя народився син Іван і помер у дитячому віці;
- 1913 р. у подружжя народилася дочка Марія.


І більше жодних згадок про родину не було, що не дивно, адже вони виявилися не місцевими.
Золотоніський повіт
Далі ми почали шукати сімʼю в метричних книгах церков віднайденого с. Васютинці Золотоніського повіту Полтавськоі губернії, оскільки достеменно не було відомо де саме народився Семен Тимофійович і коли його батьки переїхали у м. Великий Токмак Бердянського повіту. Здавалося, що й одруження Тимофія Івановича та Агафії Федорівни також відбулося в с. Васютинці Золотоніського повіту.
Крім того, серед справ репресованих було виявлено запис про слідчу справу Кролевець Тимофія Івановича, 1878 р.н., який проживав у м. Токмак. Припустили, що Тимофій Іванович – батько Семена Тимофійовича, а отже отримали приблизну дату народження – 1878 рік.
Далі було продовжено пошук запису про народження близько 1904 року Семена Тимофійовича в метричних книгах церков с. Васютинці, оскільки, як було згадано вище, такий запис не було виявлено в метричних книгах церков м. Великий Токмак. Але пошук результатів не дав, хоч і був опрацьований доволі широкий період документів за 1899 – 1906 рр. Проте там були виявлені інші носії прізвища Кролевець, що підтвердило походження родини з с. Васютинці! Запис про шлюб Тимофія та Агафії також знайти не вдалося, оскільки розділ про шлюб за потрібний період не зберігся.
Втім, було трохи дивно – досить хороша збереженість метричних книг і відсутність потрібного запису про народження. Але так теж буває…
Напрямок думок був наступний: якщо не знайшовся син, то пошукаємо запис про народження його батька – Тимофія Івановича близько 1878 року. Були переглянуті окремі метричні книги церкви с. Васютинці за 1837 – 1898 рр. і знову були виявлені записи про численних носіїв прізвища Кролевець. Усі зафіксовані особи були членами однієї родини і вели свій родовід від козака Зиновія Кролевця, що жив в XVIII столітті.

Згідно знайденої та опрацьованої нами ревізької казки с. Васютинці за 1811 рік, у Зіновія Кролевця був правнук Іван Петрович Кролевець, син Петра Петровича, народжений після 1811 року, тож було зроблено припущення, що Тимофій є сином Івана Петровича, оскільки запис про народження Тимофія та Івана Кролевця так і не було виявлено, а Іван був єдиним дорослим чоловіком, у якого близько 1878 року міг народитися син Тимофій. Теоретично родове дерево сім’ї Кролевець вибудовувалося досить логічно, проте досвід багаторічних досліджень підказував, що дані не сходяться і завершувати дослідження зарано.
Окремо також був переглянутий розділ метричних книг церкви с. Васютинці про народження за період 1868 – 1893 рр. конкретно в пошуках народження Тимофія у батька Івана. Пошук показав, що ім’я в парафії було непопулярним і за вказаний період зустрічається вкрай рідко. Народження Тимофія у батька Івана виявлено не було.
Також не давали спокою факти народження інших дітей у Івана Петровича. Сам Іван народився близько 1821 року, тож у 1878 році мав вже близько 50 років. Вік батька не є проблемою, головне щоб дружина була молодшою, а в Івана Петровича дійсно була друга дружина, проте її вік на момент народження дітей невідомий. Також Тимофій міг народитися трохи раніше 1878 року. Крім того, Тимофій Кролевець був приписаний до суспільного стану селян, хоча усі його родичі зазначені козаками.
Загалом картина виглядала так: від першої дружини Лукії Ємельянової козак Іван Петрович Кролевець мав сина Петра (1841 р.н.) та Володимира (1843 р.н.), а друга дружина Ганна Герасимівна народила Марфу (1851 р.н.), Григорія (1856 р.н.) та Афанасія (1861 р.н.). Мало ймовірно, щоб аж у 1878 році в родині народився ще й син Тимофій.

Глухий кут. Повернення на початок
Схоже, що дослідження зайшло в глухий кут, тому ми знову повернулися до початку – до вивчення архівно-слідчої справи репресованого Семена Тимофійовича Кролевець. Зокрема, у справі містились такі дані:
- дата народження – 02.02.1904 р.; місце народження – В. Токмак, Дніпропетровської області; місце проживання – Дніпропетровськ, сел. Фрунзе.
- Кролівець С. Т. заарештований 25.06.1938 р. УДБ м. Дніпропетровська, 29.10.1938 р. засуджений до вищої міри покарання, вирок приведений у виконання 20.11.1938 р.
- УКДБ винесено рішення, що факт смерті Кролівец Семена Тимофійовича зареєструвати в бюро РАЦС Ленінського району м. Дніпропетровська із зазначенням, що він, перебуваючи в ув’язненні, 20.11.1943 р. помер від інсульту.
В архівно-слідчій справі зазначено, що Семен (Симеон) Кролевець народився 2 лютого 1904 року. На першому етапі дослідження вже були переглянуті збережені метричні книги церков м. Великий Токмак за 1904 рік, народження Семена в них не виявлено. Однак, знаючи дату народження Семена Тимофійовича, було вирішено знову переглянути метричні книги за 1904 рік у пошуках записів про народження і хрещення інших немовлят на ім’я Семен (Симеон).
І у метричній книзі Троїцької церкви м. Великий Токмак був знайдений наступний запис:

“02.02.1904 народилося і 02.02.1904 було охрещене немовля чоловічої статі на ім’я Симеон у Велико Токмацького селянина Тимофія Онисимова Юрченка і його законної дружини Агафії Федорової, обидва православного віросповідання.
Хресні: селяни Косма Стефанів Лебідь і Діонісія Космина Краснокутського дружина Пелагія Федорова.”
У даному записі збіглися з точно встановленими фактами про родину Кролевець, що вже підтверджені архівними документами, такі позиції:
- дата народження Семена Тимофійовича – 2 лютого 1904 р,
- ім’я батька – Тимофій, ім’я матері – Агафія Федорівна,
- церква, а також ім’я хрещеного батька – Косма Стефанів Лебідь, який, окрім Симеона, хрестив Ганну Тимофіївну та Катерину Тимофіївну Кролевець, а його дружина Софія Федорівна Лебідь хрестила Марію Тимофіївну Кролевець.
Цей збіг був досить вагомим, щоб припустити, що спочатку прізвище Тимофія було Юрченко. З якої причини прізвище було змінено на Кролевець, а прописка на Полтавську губернію с. Васютинці було невідомо.
Було припущено, що Тимофій був народжений поза шлюбом дівчиною з сім’ї Кролевець і ми почали перевіряти цю гіпотезу.
Під час дослідження в метричній книзі Троїцької церкви с. Великий Токмак було виявлено запис про одруження 1878 року козачки с. Васютинці Золотоніського повіту Агафії Кролевець із селянином Великого Токмака Діонісієм Юрченком. Інші носії прізвища Кролевець у метричних книгах аж до 1907 року не були виявлені.

Вийшло наступне: Агафія Кролевець – позашлюбна дочка Марфи Олександрівни Кролевець і є праправнучкою Зіновія Кролевця. Запис про народження Агафії було виявлено під час перегляду метричних книг церкви с. Васютинці 1857 року.

У 1858 році Марфа Кролевець повінчалася з Іларіоном Калініченком і Агафія отримала по-батькові вітчима, яке використовувала до самої своєї смерті в 1907 році. Крім того, Агафія отримала друге прізвище – Калініченко і в метричних записах згадувалася і як Кролевець, і як Калініченко. Також значно ускладнив і заплутав дослідження той факт, що Іларіон був родом із села Пищики Золотоніського повіту і Марфа разом із позашлюбною донькою Агафією переїхали до нього. У метричних записах Агафія згадується і як жителька с. Пищики, і як жителька с. Васютинці.
Знову Бердянський повіт. Розвʼязка
З огляду на всі нововиявлені факти було продовжено перегляд метричних книг м. Великий Токмак і 1878 року нарешті знайшовся запис про народження немовляти Тимофія поза шлюбом у Агафії Іларіонової Калініченкової, козачки села Пищики. Дана Агафія – позашлюбна дочка Марфи Олександрови Кролевець (за чоловіком Калініченко). З якої причини Агафія опинилася в м. Великий Токмак – нам невідомо.

У 1897 році було виявлено й запис про вінчання с. Пищиків Тимофія, сина козачки Агафії Іларіонової Калініченко, та Агафії Федорівни Твердохлібової.

У 1898 році в Тимофія та Агафії народився первісток – син Василь. Не виключено, що крім Василя і Симеона під прізвищем Юрченко в метричні книги за період 1898 – 1906 рр. було записано й інших дітей Тимофія та Агафії. Ця версія ще потребує додаткової перевірки.

Таким чином, родовід Тимофія Кролевця простежується по жіночій лінії. Встановити ім’я його батька неможливо, оскільки в записах про народження позашлюбних дітей їхні батьки, як правило, не вказувалися.
Найбільш раннім виявленим предком Олександри Семенівни Кролевець є її пра(6)дід – Зіновій Кролевець, що, ймовірно, помер до 1789 року, оскільки не згадується у сповідній відомості церкви с. Васютинці 1789 року. У генеалогії існує правило, згідно з яким середня величина одного покоління визначається в 30 років. Якщо Федір Зіновійович Кролевець, старший брат Петра, народився 1738 року, то його батько Зіновій народився близько 1708 року.
Також було знайдено інформацію, що судячи із запису ревізької казки 1811 р., Петро Зіновійович Кролевець та його син Петро Петрович намагалися закріпитися у дворянському стані, проте 1811 року переведені в податний козацький стан. Далі аж до 1917 р. суспільний стан носіїв прізвища Кролевець із села Васютинці вказано як козацький.
Так, в процесі такого досить непростого дослідження, яке на початковому етапі здавалось “безнадійним”, родовід родини Кролівець по висхідній лінії було відновлено аж на вісім поколінь (від Олександри Семенівни Кролівець).
Наталя Гончар